Kredyty technologiczne

Blog dla przedsiębiorców

Kredyt na innowacje technologiczne – na co zwrócić uwagę?

Kredyt technologiczny, zwany również kredytem na innowacje technologiczne jest bardzo atrakcyjną formą wsparcia finansowego firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Udzielany jest on na wdrożenie nowych, innowacyjnych technologii służących uzyskaniu towarów lub tez usług o nowej, lepszej jakości.

Aby móc jednak uzyskać ten rodzaj finansowego wsparcia, trzeba spełnić szereg warunków.

Warunki

Kredyt technologiczny, zwany również kredytem na innowacje technologiczne jest bardzo atrakcyjną formą wsparcia finansowego firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

Autor zdjęcia: Ars Electronica

Przede wszystkim należy dołożyć wymaganej staranności w finansowym i rzeczowym określeniu ram projektu. Zadbać należy także o to, by precyzyjnie zdefiniowana została technologia, która ma zostać wdrożona. Niezbędne jest także podanie szczegółowych informacji na temat źródeł jej pochodzenia. Konieczne jest, więc określenie, czy rozwiązania, które mają zostać zastosowane są rozwiązaniami własnymi, popartymi przeprowadzonymi pracami badawczymi i oczekujące na przykład na opatentowanie, czy też dane rozwiązanie technologiczne zakupione zostało od podmiotów trzecich. Konieczne jest także spełnienie warunku, że technologia ta nie może być na świecie używana dłużej niż pięć lat.

Trzeba być w stanie gotowości

Aby przedsiębiorcom mogła zostać przyznana ta forma dofinansowania, już na etapie aplikowania o udzielenie dofinansowania, wymagane jest potwierdzenie gotowości do realizacji zaplanowanej inwestycji. Jeśli więc w projekcie założone zostało wprowadzenie własnej technologii przedsiębiorcy, warto z wyprzedzeniem wszcząć przeprowadzenie jej procedury ochronnej w formie na przykład zastrzeżenia wzoru użytkowego lub też złożenia zgłoszenia patentowego. Wynika to z faktu, że rozpatrzenie tych wniosków przez stosowne organy może zająć długi okres czasu, na co nie wyraża zgody komisja zajmująca się przydzielaniem środków. Wówczas, nie ma szansy, żebyśmy zdążyli z uzyskaniem tych zaświadczeń w wymaganym czasie.

Podsumowanie

Kredyt na innowacje technologiczne udzielany razem z premią technologiczną jest bez wątpienia bardzo atrakcyjną formą wspierania innowacyjnych przedsiębiorców. Aby móc jednak uzyskać środki, warto z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować dokumenty aplikacyjne i patentowe (gdyby zaszła taka konieczność).

Biorąc pod uwagę fakt, że kredyt technologiczny już od kilku lat jest kluczem służącym do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw (kilka interesujących informacji w tym temacie, tutaj: http://www.strategor.pl/kredyt-technologiczny/), warto znaleźć się w grupie beneficjentów, mogących z niego skorzystać. O te środki z pewnością warto zawalczyć. Świadczy o tym niesłabnące od lat zainteresowanie obserwowane wśród naszych rodzimych przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Wpis w kategorii: Kredyty - procedura pozyskiwania, Rozwój firmy, Szansa na sukces

Tagi: , , , , , ,

Comments are closed.